вторник, 4 април 2023 г.

Портокалов кейк със стафиди

 



Продукти:

1 средно яйце

щипка сол

120гр. захар

80гр мазнина-масло и олио

кората от 1 портокоал

140мл. пресен портокалов сок

около 210гр. брашно

1ч.л. бакпулвер

1/4 ч.л. сода

80 гр. стафиди


Приготвяне:

В купа се разбиват яйцата и захарта,прибавя се олиото и останалите продукти.последно се слагат стафидите и се разбърква с шпатула.Сместа се изсипва във форма намазана с олио и поръсена с брашно.Аз направих 2 дози за 2 форми.

Печем на 180 градуса за около 45 минути или до суха клечка.


Оставете да се охлади и извадете от формата.

Едната форма я поръсих само с пудра захар след пълно охлаждане..


Другата форма залях с разтопен шоколад.



И поръсих с поръска.






понеделник, 3 април 2023 г.

Козунак с локум на конци



Получиха се вълшебни козунаци!Пухкави,ароматни и на конци.






 Продукти:

5 яйца

300мл. прясно мляко-3,5%

250 гр. захар

180 гр. мазнина-100гр. масло,50гр. мас и 30мл олио

1/2 ч.л. сол

1 пакет ванилова захар

1 пакет и половина суха мая

настъргана кора от портокал

1 кг брашно София Мел за баница

локум-2 -3 кутии



Приготвяне:

В съд на котлона слагаме 200мл от прясното мляко до кипваме.Сваляме от котлона и изсипваме в купата в която ще месим.Добавяме 3с.л. брашно и с телена бъркалка бъркаме до еднородна смес .Оставяме така да се охлади.

Приготвяме закваската.

В купичка слагаме останалите 100мл топло мляко,сухата мая,1 с.л. захар от общото количество и 1 с.л. брашно.Покриваме и оставяме да кипне за 10-15 минути.

Когато закваската е готова я изсипваме в купата при другата смес и прибавяме яйцата-оставих 1 белтък за намазване.Добавяме захарта,солта,ванилията и портокаловата кора.Разбъркваме всички с миксера до разтопяване на захарта.Постепенно прибавяме пресятото брашно-половината и бъркаме.След това добавям половината мазнина по лъжица и редувам с брашно.Оставям миксера да бърка 5 минути.Изваждам тестото на плота върху брашно и доомесвам като прибавям от останалата мазнина.Месих поне 5 минути на ръка.При мен пое точно 1 кг брашно.Връщам тестото оформено на топка в купата на миксера и оставих да втаса покрито с найлон-ползвам шапка за баня.




След като е удвоило обема си го изваждам и разделям на 3.Във фурната ми се побират 3 различни форми и пекох наведнъж.

Едната топка разделих на 3 фитила ,всеки радточих и сложих локум-сплетох на плитка за продълговата форма.




Втората разделих на 4 фитила с локум и сплетох.




Третата топка разделих на 3 фитила,сложих локум ,сплетох на плитка и усуках на охлюв.

Намазах леко с мазнина и оставих да втасат покрити с фолио за свежо съхранение.


след като втасаха ги намазах с разбит белтък и поръсих със захар.Тук там поръсех и леко влажни филирани бадеми.


Пекох в затоплена фурна на 170 градуса до суха клечка 30-40 минути.Ако започне отгоре бързо да се изпича покрийте с фолио.




Опитайте и да ви е сладко!











вторник, 28 март 2023 г.

Печени свински гърди с картофи


Продукти:

1 парче свински гърди с кожа

Продукти за мариноването
2 с.л. едрозърнеста горчица
2 с.л. кетчуп
2-3 с.л. соев сос
смлян черен пипер
3 с.л. сос от нар
100 мл. бира.
 малко сол

Приготвяне:

Месото се нарязва на парчета на няколко резана.
Продуктите за марината се смесват и месото хубаво се намазва навсякъде и между парчетата. Слага се в плик за печене-може и в два ,за да не се скъса/ и в тавичка-така се прибира в хладилника за няколко часа.
Фурната се включва на 170градуса и се пече около 90 мин.
 Изважда се тавата, срязва се плика и гърдите се изваждат в отделен съд.В тавата се подреждат картофите,моркова и лука  ,като се овкусяват с малко чубрица, прибавя се соса който се е отделил от гърдите и 1 чаша гореща вода.Връща се във фурната ,за да се изпечат зеленчуците.




Получи се много вкусно!


Поръсихме с пресен чесън за разкош.






Кекс с извара,фурми и локум




Форма 23-11см 

Продукти: 
130 гр. извара 
1 голямо яйце или 2 малки 
150 гр. пшенично брашно 
100 гр. захар 
80 гр. меко масло
8 гр. бакпулвер (1,5 ч.л.)
ванилия
щипка сол
50 гр.фурми нарязани на дребно и 4 кубчена  локум нарязани на 4

Приготвяне:
В купа се разбиват маслото и захарта,добавяме изварата и пак разбиваме.След това яйцето и разбиваме.В брашното прибавяме бакпулвера,солта и ванилията и пресяваме в купата с останалите продукти.Последно добавяме фурмите и локума.Тестото е малко по-гъсто от кексово.
Формата намазваме с олио , поръсваме с брашно и изсипваме сместа.




Печем на 170 градуса за 30-40 минути до суха клечка.






Да ви е сладко!





сряда, 22 март 2023 г.

Сладкиш с кокос и шоколад

 


Добро утро от Трънския регион !Вкусен сладкиш и ароматно кафе за компания.



Продукти:

2 яйца

160 гр. захар

180 мл. кокосово мляко-може и обикновено прясно мляко

1 ванилия

120 гр. брашно

30 гр. царевично нишесте

5 гр. бакпулвер-1/5 пакетче

120 гр. кокосови стърготини

30мл. олио

форма за печене-20 см.


 За сиропиране-120 мл  горещо кокосово или обикновено прясно мляко

30гр. захар


150 гр. черен шоколад

50 гр. млечен шоколад

2 с.л. олио

за декорация 50гр. черен шоколад

 кокосови стърготини за отстрани

Приготвяне:

В купа разбиваме  яйцата и захарта по побеляване.Прибавяме и останалите продукти последоваателно.Сместа изсипваме във формата покрита с хартия.Печем на 170 градуса за 45-55 минути.

При мен се получи ето това.


Изрязваме капачето отгоре.



И обръщане с дъното нагоре.





Млякото и захарта рабръкваме.Изваждаме кекса и оставяме да се охлади.Надупчваме с вилица и с лъжица изсипваме навсякъде сиропа да попие.

Разтопяваме шоколадите и олиото и заливаме сладкиша.Отстрани може да се поръси с кокос.






Оставяме да стегне и с 50-те грама разтопен черен шоколад правим отгоре въртеливи движения.


Да ви е сладко!




Якодови бонбони с шоколад и чия

 



Продукти:

200 гр. пресни ягоди

2 с.л. чия

2 с.л. кленов сироп


250 гр. черен шоколад

1 ч.л. масло


Приготвяме:

Ягодите се решат на дребно и се смачкват леко.Добавя се чията  и кленовия сироп и се оставят прибрани за няколко часа да поеме чията.

На табличка се слага хартия за печене и върху нея се нареждат кубчинки от ягодовата смес.



Прибира се във фризера за 2 часа.

Шоколада и маслото се разтопяват на водна баня или в микровълновата.

Изваждаме ягодите и с помощта на вилица ги потопяваме в шоколадовата смес и нареждаме върху хартия.



Ако ви остане от шоколада може да декорирате отгоре .



Прибирате в кутия и в хладилника.




Превъзходни!


Да ви е сладко!






Постен портокалов кекс



Едно предложение за постещите е този портокалов кекс.


Продукти:

олио - 0.5 ч.ч.
захар - 1.5 ч.ч.
портокалов сок - 1.5 ч.ч. прясно изцеден
портокалова кора от 1 портокал -настъргана
бакпулвер - 1 бр.
брашно - 3.5 ч.ч.
4 лъжици какао-по желание

Приготвяне:



В купа налейте олиото и добавете захарта, разбъркайте добре.

Налейте прясно изцедения портокалов сок и настърганата кора на 1 портокал, разбъркайте добре.

Пресейте брашното и добавете бакпулвера в него. Прибавете ги на етапи към течната смес при непрекъснато бъркане с шпатула.

Намажете формата за кекс с малко олио и брашно или застелете с хартия за печене.Аз използвах правоъгълна.

Сипете сместа за кекса във формата/аз оставих около 1 чаша и сложих какаото и изсипах върху бялата смес/.С въртеливи движение и вилица размесих за кратко двете смеси.Поставете в предварително нагрята на 180 градуса фурна.

Печете  за около 50 минути - до суха клечка.




Пухкав и невероятно вкусен постен кекс.


Оставя се да се охлади и се реже на парчета.


Да ви е сладко!



Запеканка с праз на тиган




 Продукти:

2 стръка праз-нарязан на дребно

2 яйца

100мл прясно мляко

50мл. олио

100гр. сирене

1 пълна ч.ч. брашно

червен и черен пипер

1 бакпулвер

Приготвяне:

В купа разбиваме яйцата,млякото,брашното и подправките.Слагаме надробеното сирене.




В тиган сипваме малко олио и загряваме .Изсипваме сместа и захлупваме .Готвим на среден огън до приятен загар.Изваждаме върху капак и връщаме в тигана да се изпече  иот другата страна.Отново захлупваме.



Вкусно е както студено,така и топло.






Кюфтенца от прясно зеле в еър фрайър



 Продукти:

500гр. прясно зеле

2 яйца

60 гр. царевично нишесте или брашно

 половин ч.л.сол

черен и червен пипер на вкус

2 с.л. олио

Приготвяне:

Смесваме всички продукти и може да ги изпържим.Аз реших да ги направя в еър фрайър.Сместа ми стана леко рядка за този уред и следващия път ще сложа 1 яйце или може да изтискам зелето ,за да си пусне водата и тогава ще ги пека.



Пекох на 180 градуса за 25 минути ,като по средата ги обърнах.Изваждаме ги с хартията да се охладят.




Може да се направи и сос към тях.

200 гр. заквасена сметана
2 мариновани краставички нарязани на ситно
сол
чесън
копър