Показват се публикациите с етикет Погачи. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Погачи. Показване на всички публикации

неделя, 27 февруари 2022 г.

Пухкави питки





Продукти:

670 г обикновено брашно
130 г вода 
140 г мляко
 9 г суха мая 
2 супени лъжици кисело мляко
50 г растително масло
1 средно яйце 
1 ч. л. сол
1 супена лъжица захар
1 супена лъжица масло

Приготвяне:
В купа слагаме водата,млякото,олиото,киселото мляко,захарта,маята и разбиваме с тел.Добавяме брашното на части заедно със солта.Накрая добавяме мекото масло и оформяме меко тесто.
Оставяме за час да втаса.Разделяме на 6 топки .Подреждаме ги на табла и ги покриваме с прозрачно фолио да не съхнат.Взимаме 1 топка и разделяме на 2.Разточваме всяко топче на елипса и намазваме с масло.Навиваме на кора,усукваме и връзваме на възел като подпъхваме краищата.
Подреждаме ги в тава покрита с хартия и оставяме покрити с кърпа за 30 минути.Намазваме с 1 яйце разбито с 1 лъжица прясно мляко и 1лъжица  олио.
Поръсваме със сусам и печем на 180 градуса за 30-35 минути-до суха клечка.След като ги извадим от фурната и намазваме с разтопено масло.





Оставяме за кратко и изваждаме на решетка да се охладят.



неделя, 9 януари 2022 г.

Питка за Бабинден






Продукти:
300мл.прясно мляко
3 супени лъжици заквасена сметана
2 яйца, като единия жълтък за намазване на питката
50мл.олио
1 супена лъжица сол
1 супена лъжица захар
1 пакет суха мая
около 700гр.брашно
масло за намазване на корите
Приготвяне:
Омесих тестото и оставих за час да втаса.
След като се удвои тестото се разделя на 12 топки.
Петте топки са за периферията на питката.



След оформяне се намазва с в маслои навива.


Нареждат се в края на тавата.


5 бр. топки се разстилат на кори, като всяка се маже със краве масло, последната не се маже.1 топка оставих за средата.


Разрязва се на звезда и се лага в средата.Върхът на всеки триъгълник се обръща назад и се подвива .




По-лесно ще е за се започне с това върху хартия за печене  и заедно с хартията да се пренесе в тавата.
Но аз я пренесох без хартията.
Последната топка се разделя на четири малки топчета, оформих на  малки кори,намазах с масло и наредих една върху друга.Разточих и разделих на триъгълници,които се оформят малки листенца. 

И накрая сложих топката в средата.


Намазах с малко разтопено масло и оставих да втаса-
След това намазах с разбит жълтък ,1 лъжица вода,1 лъжица олио и половин лъжица прясно мляко.Поръсих със семена и сложих в предварително загрята фурна.




Пече се на 160гр. за 35-40минути. Тавата е 29см.


Сваля се хартията и се оставя да се охлади на решетка.





Стана фантастична.








събота, 2 октомври 2021 г.

Питка






400 мл.прясно мляко
2 с.л. кисело мляко
1 с.л. ракия
3 яйца
1 жълтък за намазване
1/2 кубче мая
1 с.л. захар
1 с.л. сол
 3 с.л олио
брашно около 1 кг

Омесих до меко нелепнещо тесто , оформих и оставих да втасва .в тавата.Разделих на 8 топки.Всяка разточих колкото чиния,намазах с разтопено масло.Така на 2 места по 4 кори,като последната не я мажа. След това разточвам на правоъгълник както са 4 ,намазвам с масло и навивам на руло.Режа през средата и ги усуквам.




Така и с другите 4.




Ползвах форма 28 см с хартия за печене..





След като втаса намазах с разбития жълтък с няколко капки прясно мляко.пекох до приятен загар и проверка с дървен шиш.

Ивважда се от фурната и след като се охлади се разчупва.





събота, 27 февруари 2021 г.

Усукана погача




Ето как направих тази погача





Продукти:

2 яйца-като 1 жълтък оставих за намазване

300мл прясно мляко
70 гр меко масло-като половината сложих в тестото

2 с.л. олио
2 с.л. кисело мляко
1 с.л. сол
1 ч.л. оцет
половин кубче мая-оставих я да шупне с 1 с.л. захар ,малко брашно и вода.

Омесих тестото с миксера с бъркалка за тесто поне 10 минути и после на ръка доомесих и го оставих 30 минути на топло.След това оформих.Разделих на 4 топки,като всяка разточих .Мажа с масло и отфоре слагам следващата.Най-горната не намазах.Както са заедно ги разточих на правоъгълник и навих на руло.Разрязах рулото по дължина на 2 и завих на фитил и след това на охлюв.Сложих върху хартия и оставих да втаса в тавичка 29 см.




Намазах с жълтък разбит с 1 лъжица олио и лъжица прясно мляко и поръсих със семена.







Пекох до готовност.



Извадих на решетка да се охлади без хартията.





Погача



Продукти:
2 яйца
1 жълтък за намазване
400 прясно мляко
4 с.л.олио
4 с.л.кисело мляко
1 с.л. сол
1 кубче мая с 1 с.л. захар да шупне

Отделих малка топка в средата,останалото разделих на 8 топки.




Разточих и намазах с масло 3 и покрих с четвърта.





Първите 4 разточих и навих като на снимката.



Вторите 4 с разрези по средата.



В тавата сложих хартия за печене.Наредих парчетата и оставих да втаса .Намазах с жълтъка,малко разтопено масло и 1 лъжица прясно мляко.Поръсих и малко семена.




 Пекох на 170 градуса.


Извадих на решетка да се охлади.




вторник, 21 юли 2020 г.

Погачка с прясно мляко


Продукти за тестото:

2 яйца  и 1 белтък
300мл прясно мляко
50мл. олио
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1 пакетче суха мая
брашно около 550 гр.


50гр. масло-разтопено +с половината олио-за намазване мужду корите

1 жълтък  с 1 к.л. прясно мляко за намазване

Приготвяне:
Форма 26 см покрих с пекарска  с хартия.
Омесих тестото с половината олио и оставих в намазнена купа да втаса.След това разделих на 4.Разточих  всяка кора на правоъгълник и всяка намазах с мазнината.Наредих една върху друга  и заедно завих на руло откъм широката страна. След това  разрязах по дължина на 2.Усуках като фитил и навих във формата.
Оставих пак да втаса .Понеже ми остана малко от мазнината и смесих с жълтъка.След като втаса намазах с жълтъчната смес.


Пекох в загрята фурна на 170 градуса до суха клечка-40 минути.


Извадих на решетка да се охлади покрита с кърпа.



Да ви е сладко!



понеделник, 20 април 2020 г.

Питка без яйца и мляко



Продукти:
30гр. мая
1 яйце (разделено на белтък и жълтък)
1 с.л. захар
1 с.л. сол
3-4 супени лъжици олио
2 с.л.прясно мляко (но може и хладка вода) за жълтъка
400мл хладка вода
брашно-по-малко от 1 кг.

Приготвяне:
В купа се смагат продуктитеи по млако от брашното  и се омесва меко тесто
Покрива се  -аз използвам шапка за баня  и го оставям да втаса.
Тестото нарязвате на три топки и всяка една разточвате или раздърпвате както ви е удобно на момента.Правите ги според размера на тавата.Намазах тавата с олио,сложих хартия и нея намазах.
Нареждате едно върху друго разточените парчета,като всяко едно намазвате леко с олио.
Взимате една чаша и с нея си отбелязвате центъра на питата.


С ножа разрязвате на парчета стигайки само до очертанията на чашата,но внимавайте ад не срежите хартията и усуквате всяко едно разрязано парче.
Оставяте отново да втаса на топло.


Намазвате със сместа от жълтък и прясно мляко -аз в средата поръсих със сусам.


Аз пекох на 170 градуса на средна решетка.


Извадих от фурната ,пръснах с няколко пръски вода и завих с кърпа за 5минути..След това извадих да се охлажда върху решетка.


Ето я и разчупена.

Светли Великденски празници!


събота, 21 декември 2019 г.

Погача за офиса


Както всяка година и тази с колегите си направихме кулинарно парти в офиса.Всеки донесе по нещо приготвено  и от мен пожелаха да е питката с парата.Стана изключително вкусно и се изяде с удоволствие.



Продукти:
4 яйца-1 жълтък за намазване
500мл. прясно мляко
1 кубче мая
2 с.л. захар
1 с.л. сол
1 с.л. оцет
3-4 с.л. кисело мляко

1 кг.брашно
разтопено масло и олио за намазване на корите
Приготвяне:
Маята се натрошава в купа със захарта и малко мляко да стане на каша,добавям 2 лъжици брашно и оставям да шупне.
В съд или в купата на миксера се чукват яйцата-отделяме 1 жълтък и го заливаме с малко олио да не хваща кора.Прибавяме останалото прясно мляко,киселото мляко,шупналата мая,оцет и сол и прибавяме по малко от брашното и бъркаме.Правим хубаво меко тесто и оставяме за 30 минути да си почине покрито  кърпа.
Разделяме на 5 топки.Разточваме първата  кора и намазваме  с мазнина,разточваме втората ,слагаме върху първата и така 4 намазваме,5-тата не мажем.Както е така разточваме заедно и петте кори  и режем на 4 и всяка на 4 или 5.зависи колко е голяма кората.Навиваме всяка на кифличка и режем по средата на 2.Обръщаме с разаното надолу и подреждаме в намазнена и с хартия дълбота тава.Или както бях направила аз-сложих ленти хартия  отстрани в тавата за по-висок борд,защото исках повече парчета в по-голяма тава.
Така направената погача оставих да втаса покрита с кърпа.След като удвои обема си намазах с жълтъка разбит с 1-2 лъжици олио и няколко капки прясно мляко.
Пекох до приятен загар на 180 градуса.


Ухаеща на масло и мекичка отвътре.