сряда, 13 януари 2016 г.

Меломакарони с шоколад


Коледа без меломакарони у нас няма-този път с шоколад.Гърците ги правят,правя ги и аз...И с шоколад ми харесаха-чудни са.Хапнеш една и за втора се замисляш...


Продукти:
330 гр. брашно
70 гр. грис
70 гр. орехи+за поръсване
1ч.л. сода
1ч.л. канела
1ч.л. карамфил
сока от 2 портокала и кората от единия
150гр. олио/зехтин
80 гр. шоколадов кувертюр
60гр. пудра захар
За сиропа:
500гр. захар
450гр. вода
120 гр. мед
1 лъжиза настъргана кора от лимон
Ври 5 минути.

Приготвяне:
Омесва се тестото и отгоре се настърва шоколада,който е бил на стайна температура,за по-лесно.



Оформят се топчета и издължават на елипси,след което се подреждат в тава с хартия.


Отгоре може да се нашарят-ползвах една от грапавите страни на рендето.Пекат се 15-20 минути и се слагат в изстиналия сироп.
Така може да си стоят докатосе изпекат и останалите.Слагам ги в кутия и ги заливам със сиропа.По някое време ги обръщам.Много са трайни.


Правя ги 1,2 седмици преди Коледа.поръсват се с орехи.



Лошото е ,че ги правя само веднъж в годината, а са толкова вкуснички и сладички...





Бърз солен кекс

Продукти:

3 яйца
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л. сода
1ч.л. бакпулвер
2 1/2 ч.ч. брашно
1ч.л. захар
5с.л. олио
300гр. сирене

Приготвяне:
Сместа трябва да е гъста като кекс-всичко се обърква,като сиренето сеслага накрая.Намазнява се тавата,отгоре на няколко места се слага парченца масло.


Пече се на умерена фурна 180 градуса,катосе зачерви на160 градуса.


Рецептата я видях някъде из кулинарните групи.

Да ви е сладко!

Содена питка


Содената ми питка за Бъдни вечер.Беше много вкусна,но нямах възможност  по-рано да пусна рецептата.

Продукти:

500-550 г брашно
300-350 мл газирана вода
5 с.л. олио
3 с.л. лимонов сок
1 и 1/2 ч.л. сол
2 ч.л. захар
1 ч.л. сода бикарбонат

Приготвяне:
Пресява се  брашното (4 ч.ч. от 200 мл) и солта. Прави се кладенче в средата, в което се поставя захарта. В чаша се разтваря содата в лимоновия сок. Шупналата смес се изсипва в кладенчето. Постепенно се прибавя 300 мл леко затоплена газирана вода. Замесва се тесто. Ако е необходимо се прибавя още от газираната вода.  Поставя се върху леко набрашнен плот. Омесва гладко и меко тесто и се оформя на топка. Поставя се в намаслена или покрита с хартия за печене тава с диаметър 20 см. Разстила се равномерно и се намазва с олио (зехтин).
Аз я украсих с част от тестото и надупчих тук там с вилица.



 Пече се в предварително загрята фурна, на 170-180 градуса С. изпечената питка, гореща, отново се намазва с мазнина (ползвах зехтин). Покрива се с кърпа и се оставя да поизстине върху решетка.
Нямам снимка на разчупена,защото забравих да я снимам.


Да ви е сладко!

Шоколадова торта с рози




И като начало на Новата 2016 започвам с нещо шоколадово-торта от страниците на 24 KITCHEN .
С пожелание за още по-добра ,здрава и успешна година!
Дано да е късметлийска!

Продукти:

За блатовете:
375 г натурален шоколад 70%
300 г масло
600 мл прясно мляко
6 яйца
450 г захар
200 г брашно
1 ч.л. бакпулвер
30 г какао

За масления крем:
1 шушулка ванилия
900 мл прясно мляко
8 жълтъка
200 г захар
8 с.л. брашно
50 мл розова вода
300 г бял шоколад
500 г масло
120 г пудра захар

За шоколадовия крем:
300 г натурален шоколад 70%
500 г масло
120 г пудра захар

С продукти от лидъл.


Приготвяне:
1.За блатовете разтопете начупения шоколад с маслото на водна баня. С помощта на миксер разбийте яйцата със захарта до много пухкава смес. В чиния смесете брашното с бакпулвера и какаото.
2. Щом свалите купата с шоколад от котлона, разбъркайте докато маслото се разтопи напълно и добавете прясното мляко, може и да е студено. Разбъркайте. Добавете шоколадово-млечната смес към разбитите яйца и разбъркайте внимателно, с помощта на шпатула. Добавете брашното с какаото и бакпулвера и разбъркайте до хомогенност.
3. Намаслете дъното и стените на три форми с диаметър 24 см. Постелете дъната им с кръг от хартия за печене. Разпределете сместа в трите форми. Печете блатовете в предварително загрята фурна на 180 градуса 40 минути.
4. За масления крем първо направете сладкарски крем, като сипете прясното мляко в тенджера и го затоплите. Към него добавете остърганата вътрешност на шушулката ванилия и розовата вода. В купа разбийте жълтъците със захарта и брашното. Добавете първо малко от топлото мляко, разбъркайте, а след това изсипете цялото мляко. Върнете сместа в тенджерата, върху котлона и бъркайте в продължение на 5 минути, докато кремът се сгъсти. Изсипете сладкарския крем върху изплакнат метален поднос и го разстелете. Покрийте с прозрачно фолио и оставете да изстине.
5. Разтопете белия шоколад на водна баня. Разбийте маслото с помощта на миксер до пухкавост, след това добавете пудрата захар малко по малко. Добавете половината изстинал сладкарски крем, малко по малко и разбивайте до хомогенност.
6. За шоколадовия крем разтопете шоколада на водна баня. Разбийте маслото с помощта на миксера до пухкавост, след това добавете пудрата захар малко по малко, без да спирате разбиването. Добавете останалия сладкарски крем и разбийте до хомогенност. Прехвърлете крема в голям шприц с назъбен накрайник.
7. Извадете изстиналите блатове от формите, отстранете хартията и поставете първия блат върху поднос. Разстелете 1/3 от масления крем върху него и поставете втория блат. Разстелете 1/3 от масления крем върху втория блат и поставете третия блат, като притиснете. Разстелете останалия маслен крем върху цялата повърхност на тортата и го загладете.
8. Шприцовайте големи рози от шоколадовия крем върху тортата, като започнете отстрани на тортата - 2 реда, а след това запълните пространството върху тортата.


четвъртък, 17 декември 2015 г.

Кейк с банани и шоколад





С чаша топло какао е добро начало на деня.


Продукти:

1 чаша(250 мл) захар
3 яйца
150 г или краве масло и олио 50%-50%)
1 бакпулвер
1 ванилия
1 к.ч.  прясно мляко
2 намачкани банана
200-300 гр брашно-до кексово тесто
100 г шоколад-рендосан

Приготвяне:

В една купа забъркваме всичките продукти.Сипваме получената смес в намаслена и набрашнена форма.




Печем на умерена фурна до готовност.



Ако след проба с дървена клечка тестото отвътре е глетаво,фурната се намалява и отгоре се поставя фолио,за да не изгори.


След като се охлади се нарязва.може да се поръси и с пудра захар.


Ароматен ,пухкав е мекичък....


Да ви е сладко!



сряда, 16 декември 2015 г.

Салата с извара и сметана




Продукти:
1 кг. извара
400 гр. заквасена сметана
1 кутия майонеза-250 гр.
1 червена и 1 зелена чушка-нарязани в блендера
няколко скилидки пресован чесън
сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:
Всичко се обърква  и прибира в хладилниказа час два-покрива се купата с фолио.



Много лесно,бързо  вкусно-опитайте !

Портокалови бисквити



Понякога оставам сама и това е моето удоволствие-да си правя нещо сладичко като тези бисквитки.После черпя и раздавам наред....



Продукти:

½ ч.ч. (110 гр.) краве масло на стайна температура

1 ч.ч. (230 гр.) захар

2 (36 гр.) жълтъка от големи яйца

1 с.л. (15 гр.) прясно изцеден портокалов сок

настърганата кора на 1 голям портокал (26 гр.)

½ ч.л. портокалов екстракт

1 ч.ч. (160 гр.) брашно

½ ч.ч. (70 гр.)

½ ч.л. сол

1 ч.л. бакпулвер

Начин на приготвяне:

В подходящ съд смесете маслото със захарта и ги разбиите на пухкав крем. Добавете останалите продукти и  месете с ръце, докато поеме брашното. Става меко тесто. Завийте го в прозрачно домакинско фолио или пекарска хартия и го оставете в хладилника за 2 часа.След това от тестото се късат малки парченца колкото орех,оформят се на топчета и се нареждат на разстояние от 3 до 5 см. в тава с незалепващо покритие или тава застлана с пекарска хартия. Всяка от бисквитките се натиска с вилица, така че зъбците на вилицата оформят шарка и разстилат бесквитката. 


Пекът се до бледо розово (8-10 минути) в предварително затоплена фурна на 180 градуса.




Оставят се върху скара да изстинат, след това се напреждат в подходящ съд или кутия.Ако станат малко по-твърдички,като моите ,в кутията се слага резани ябълка и те омекват за 2 дни.
Невероятно вкусни и ухаещи на портокал.




Рецептата е от блога на Мария.

Коледни сладки с кафе





Време е за Коледни бисквити-от вкусотиите на  Йоли.
Направих ги за колежка,на която трябваше да подаря нещо направено от мен.Трябва доста свободно време,за да се развихри човек ей таказа удоволствие.



Продукти:
250 гр. меко масло
80 гр. пудра захар
40 гр. кафява захар
2 с.л. мед
1 яйце +2 жълтъка
350 гр. брашно
100 гр. царевично или пшенично нишесте
1 с.л. ситно смляно кафе
1 с.л. какао
1/4 ч.л. канела
ванилия

Приготвяне:
Разбива се маслото с двата вида захар+яйцето и жълтъците.Пибавят се останалите продукти и се омесва меко тесто.Завива се с прозрачно фолио и се оставя в хладилника за 30 минути.Разточва се върху набрашнена повърхност и се изрязват фигурки с формички.Подреждат се в тава покрита с хартия.




Фурната се загрява на 170 градуса и бисквитите се пекат за около 10-12 минути.След като се охладят се украсяват с глазура от белтък и пудра захар.

Глазура:
Разбиват се белтъците с пудрата захар
2 белтъка+140 гр. пудра захар

Бисквитите може да се очертаят с тази глазура,а за запълването им в редата може лека да се разреди.Трябва да се остави добре да изсъхне-1 ден и след това с оцветена глазура да се рисува.Аз я прибрах в хладилника и покрих и на другия ден продължих.Тази глазура е напълно достатъчна за тези бисквити.

Развихрете въображинието си и рисувайте!


Бисквитите са голяма вкусотия!




Млечно хлебче с масло



Необходими продукти:
2 ч.ч. брашно (от 200 мл)
1/2 кубче жива мая
1 с.л. захар
190 мл прясно мляко
30 г масло
щипка сол
Още: масло за прорезите още 30 г

Приготвяне:

Затоплям леко млякото, прибавям захарта и маята. Оставям да шупне.След това се прибавят останалите продукти и се омесва тесто,като постепенно се прибавя мекото масло.
Оставя се  да втаса за около 20 минути на топло. Когато тестото се надигне, изваждаме го от купата и внимателно го придърпваме, за да го оформим като правоъгълник. 


Започвам да навивам от единия край към средата и от другия край към средата, като накрая прищипвам краищата, за да ги запечатам.


 Обръщам с "ръбчетата" надолу и поставям върху хартия за печене в тавата, в която ще печем.



Поръсвам с брашно и оставям да втаса за още 15 минути.



Преди да го пъхнем да се пече, правим прорези по дължина с остър нож, в които слагаме парченца от маслото. 




Пека хляба на  180  градуса.


Ето го и разчупен.



Направих и една чорба със свински крачета-тип шкембе и с половинката се хапнахме с кеф и удоволствие....


За студените дни на нас това много ни харесва-за разлика о децата ни.



Да ви е сладко!


Източник-Люси

ПИТКА "Валя" - на балончета

Днес Верчето има рожден ден-да ни е жива и здрава и все така мила и добричка!



Набързо спретнах една погачка ,която многон и се хареса-благодаря ,Вале за подадената навреме рецепта!


Продукти:

3 яйца
1 и ½ чч прясно мляко
½ чч кис.мляко
7 сл олио1 равна суп. Лъж.сол
1 пак. Мая- 42 грама
1 кг брашно

Приготвяне:
Тестото се омесва, втасва 10-15 мин. Дъното на дълбока тава се намазва с олио. Цялото тесто се прави на топчета, колкото орех. Втасва до готовност.



Запръжка: Запържват се малко олио, 1 пак. Краве масло, 1,5сл брашно, 3-4сл галета, 1 равна чаена лъж. сол. Залива се втасалата пита и се пече на 170гр.около 45-50 мин.


Стана мекичка и пухкава-направо чудесна!