сряда, 31 август 2022 г.

Плодов пирог с извара







 форма  22см

За тестото :
брашно 240 гр (12 супени лъжици )
пудра захар 60 гр (3 супени лъжици )
сол 1 щипка
бакпулвер 1 ч.л
масло студено 120 гр
яйце 1 бр

Пълнеж:
Извара 350 гр
Яйца 2 бр
Захар 60 гр (3 супени лъжици без връх)
Заквасена сметана 60 гр
Ванилова захар 1 пакетче (10 гр.)
Сол 1 щипка
царевично нишесте (или брашно) 1 супена лъжица (20-30 гр.)


пресни плодове


Приготвяне:
От продуктите за тестото се омесва тесто и се разпределя на дъното и на страните с борд на форма покрита с хартия за печене.Оставя се в хладилника докато направим крема.
В купа се слага изварата,захарта,айцата,солта и сметаната,ванилията ,солта и нишестето-всичко се пасира .Изважда се формата,нареждат се плодове





,отгоре се изсипва сместа и пак се нареждат плодове.




Пече се на 170 градуса за 50-60 минути.







Сладкиш със сини сливи



Лесен и вкусен сладкиш точно в разгара на сините сливи.





 Продукти:

200гр. извара-пасирана до гладкост

3 с.л. пудра захар

1 яйце


100гр меко масло

80мл олио

3 яйца

3/4ч.ч. кафява захар

1 1/2 ч.ч. брашно

1 ч.л. бакпулвер

1 ванилия

400гр. почистини плодове-при мен сини сливи,нарязани на дребно


Приготвяне:

Изварата ,захарта и яйцето се разбиват до гладка смес.

В друга купа се разбиват яйцата ,захарта,маслото и олиото.прибавясе брашното с бакпулвера и ванилията.Тава с размери 28/18 се покрива с хартия за печене.

Половината от масленото тесто се разтила на дъното.Отгоре с лъжица се разпределя тук там половината от изварената смес-не се размазва.Отгоре се разпределят половината плодове.Отново маслена смес,изварена с лъжица и покриваме с останалите плодове.Аз поръсих с 2-3 с.л. захар..



Пече се в загрята фурна на 180 градуса за около 40 минути.


Оставя се да се охлади напълно и тогава се реже.Ние обаче не спазихме това правило,но студен е по-вкусен.



Да ви е сладко!





Пепи го показа и там може да се види оригиналната рецепта-аз малко я промених.



понеделник, 22 август 2022 г.

Брауни с пресни смокини и орехи



Малките хрупкави орехи, шоколад и смокини, които са в пика си по това време на годината, създават перфектния августовски десерт. Ако го поднесете с топка сладолед отгоре и отворена прясна смокиня с мед до него- елексир!

 



 Продукти:

220 грама кувертюр , нарязан на парчета

 60 грама масло

3 супени лъжици какао

 3 големи яйца

 180 грама гранулирана захар

 2 супени лъжици ванилов екстракт

 ½ чаена лъжичка сол

170 грама универсално брашно

 200-250 грама пресни смокини, нарязани на четвъртинки (около 3-4 смокини)

 40 грама едро смлени орехи


Приготвяне:

Трябва ни тава с размери 25х25 см. Изрежете голямо парче намаслена хартия, което да стърчи достатъчно от тавата. Слагаме го под чешмата и го намокряме малко. Намачкваме го с ръце, като го отцеждаме и след това отново го разгъваме и разстиламе добре в тавата.

Сложете шоколада и маслото в  купа и я поставете на водна баня или микровълнова.. Разбърквайте непрекъснато с шпатула, докато тези две съставки се разтопят и хомогенизират.

След като това стане добавете какаото към сместа. Разбъркайте добре и оставете настрана за известно време.
В друг по-голям съд се изсипват яйцата със захарта, ваниловия екстракт и солта. Разбийте много добре и силно с телта до хомогенизиране на яйчената смес. След това добавете към тази смес шоколада и разбъркайте добре с телта.
Накрая изсипете брашното в сместа и разбъркайте, докато се получи гъста шоколадова каша.
Добавете парчетата смокини и разбъркайте внимателно с шпатула, за да не се разкашкат. Няма нужда от много смесване.
Изсипваме сместа в тавата, която вече сме застлали с намокрена намаслена хартия и по желание украсяваме отгоре  с няколко тънки резенчета смокиня. 




Браунито се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 20 минути на въздух.

Когато е готово, ще забием нож в центъра му и ще видим как излиза с остатъците от тестото. Точно това ни трябва. Не трябва да изсъхва.

Извадете браунито от фурната и го оставете да се охлади напълно в тавата. След това, като хванете хартията за печене около периметъра  където стърчи, извадете браунито от тавата и го нарежете на малки квадратни парчета.



Държим браунито на стайна температура, ако искаме да е много меко или е също толкова приятно за хапване, ако го сложим в затворен съд в хладилника. Много е готино и вкусно! Заради горещините през лятото е добре на следващия ден да се прибере в хладилник.


Да ви е сладко!



сряда, 10 август 2022 г.

Гола баница със сирене

  




Тази баница произхождаща от северна Евия-Гърция.Сирене да има-няма яйца, няма кори, няма масло и всичко останало. Малко брашно, малко мляко, малко олио.Нещо между тарт и баница.
Понеже сиренето е повечко,добре върви с една хубава  салата от  пресни домати.




Продукти:

200 грама брашно
1  бакпулвер
400 грама настъргано сирене фета
400 грама натрошено крема сирене
160 грама прясно мляко
100 грама зехтин
 масло за намазване на тавата
 галета (около 4-5 лъжици)

Приготвяне:



Намажете с масло кръгла тава с диаметър 30 ​​см или правоъгълна с размери 35х25 см. Поръсете я с галета, колкото да покрие изцяло дъното, без празнини. Обърнете го и го разклатете леко, за да отстраните излишните галета. Оставяме го настрана.




Включете фурната да загрее на 180 градуса.

В голяма купа изсипете сирената, млякото, олиото, брашното и бакпулвера и разбъркайте много добре. Ще видим, че от сирената, които ще се смесят с млякото и брашното, се получава много гъста, но кадифена смес.

От тази смес разпределяме с лъжици тавата. Ние не хвърляме всичко на едно място, а го разпръскваме навсякъде. Това е така, защото когато се опитаме да го намажем, галетата ще се отдели от дъното, което не искаме, тъй като галетата играе ролята на "лист" за пая.След като разпределите равномерно сирената смес, я разнесете внимателно и търпеливо със силиконова шпатула, за да не залепне.  Като алтернатива можем да намажем с леко намаслени ръце. Гледаме нашата баница да е с еднаква дебелина навсякъде. Накрая заглаждаме повърхността и.
Поръсете повърхността на пая с малко галета, колкото е необходимо да се покрие, но без да пада голямо количество. Завършваме, като леко притискаме  с длани, за да  хване хубава коричка след като се изпече.



Печем баницата на 180 градуса  за около 40 минути до 1 час (в зависимост от вашата  фурна и начина на печене). Ще бъде готово веднага щом видим, че цялата му повърхност е придобила онзи хубав розовочервен цвят.



Извадете го от фурната и го оставете да се охлади за около 15 минути, преди да го консумирате. Също толкова приятно е да се яде топло, както и на стайна температура!





вторник, 9 август 2022 г.

Нахут с печен патладжан



   Нахутът с патладжани е добре позната лятна храна от гръцката традиция. Прави се просто с две или три съставки, но аз го доукрасих. Придавам му ориенталски нюанс с уникални аромати. Знаете, че кимионът и кърито вървят добре с патладжан и нахут. Ако не знаете, време е да разберете. 




Продукти


1 буркан нахут

1 голям патладжан

1 голяма глава лук нарязани на полумесеци

 1 червена и1 зелена чушка нарязани на едри парчета

400 грама нарязани на кубчета домати

 1 супена лъжица доматено пюре

 ½ чаена лъжичка кориандър на прах

 ½ чаена лъжичка къри на прах

 1 чаена лъжичка кимион


 сок от 1 лимон

 200 грама зехтин

 2 супени лъжици нарязан магданоз

сол

 пипер

допълнително олио  за пъчене  на патладжана


Приготвяне:

Патладжана се реже на кръгчена,оставя се в купа със студена вода и сол да си пусне горчилката за 30 минути.

Измива се ,прецежда се и се слага в суха купа.Поръсва се със сол и олио и се нарежда в тава покрита с хартия за печене.Пече се на грил на 180 градуса на средна скара от двете страни.Оставяме ги настрана да се охладят и ги режем на две.

Захваща ме се с останалите продукти.

В широк тиган се слага зехтина,лука,чушките ,нахута и малко вода и се оставя  да поврят захлупени до омекване.Добавяме доматите и подправките и оставяме за още 15 минути.Когато е готово трябва да има сос и да не е извряла напълно водата.Поръсваме с пресен магданоз и лимонов сок и оставяме захлупен съда да достигне стайна температура и да се смесят  ароматите.





Може да се сервира като салата или като основно с кус кус.

Опитахме  и в двата варианта и се хареса на всички.





четвъртък, 14 юли 2022 г.

Тарт с кайсии



В сезона на кайсиите е време за сладкиш с тези летни плодове.




Продукти:

За основата:
100 гр. меко масло
1 яйце
100 гр. захар
8 гр. ванилова захар
щипка сол
220 гр. брашно 
3 гр. бакпулвер

600 гр. кайсии

крем:
50 мл. прясно мляко
200 мл.  подсладена сметана за разбиване
2 яйца
8 гр. ванилова захар
1 супена лъжица захар
2 супени лъжици царевично нишесте

Приготвяне:
От продуктите за тестото се омесва средно до меко тесто.Разстила се на дъното и с борд по стените на 26 сантиметрова форма.
Кайсиите се разполовяват и се обелва кората.Подреждат се върху тестото.

За крема-всичко се слага  в купа и се разбиав с тел.Крема се изсипва върху кайсиите и се слага в затоплена фурна на 170 градуса.пече се готовност.




След като се извади от фурната се оставя да изситене и се поръсва с пудра захар.



Да ви е сладко!





Лесен и вкусен сладкиш с череши





Продукти:

форма 30-22см)

4 яйца
200 гр. захар
140 гр. брашно
Шипка сол
10 г ванилова захар
400 - 450 гр. череши

Приготвяне:
Изчистват се черешите от костилките.
Разделят се белтъците от жълтъците.
В купата с белтъците се слага солта и се разбиват докато се разпенят.След това се добавя захарта 1 по 1 лъжица.Накрая се добавя ванилията и белтъците се разбиват до пухкав крем.Прибавят се 1 по 1 жълтъците и разбиването продължава.Брашното се слага на 2 пъти пресято.Сместа се разбърква  с шпатула внимателно с въртеливи движения,за да се запази своята въздушност.
Тавата се застила с хартия за печене и сместа се изсипва.Заглажда се и отгоре се подреждат черешите.

Сладкиша  трябва да се пече при 170 градуса  - 40 ... 45 минути. Времето и температурата на печене ще варират в зависимост от фурната.




След като се извади и се охлади се поръсва с пудра захар.





Да ви е сладко!


понеделник, 4 юли 2022 г.

Сиропиран орехов пай с шоколад




Всичко беше супер, докато не опитах този орехов пай. С шоколад!Топката сладолед отгоре е комбинация пола-блуза. Това е като шоколадова паста и орехов пай заедно. Шампоан и балсам в едно.  Тези, които са го яли, се чудят как може да е толкова сочен и в същото време да не текат сиропи. Това, което виждате е това, което се получава.

За 12 порции.

Кръгла тава с диаметър 24см или квадратна с размери 25Х25см .

Съставки за ореховия пай:

150 гр. шоколадов  кувертюр, нарязан на парчета

 150 гр. масло

 130 гр. пресято универсално брашно

 1 чаена лъжичка канела

1 щипка смлян карамфил

1  бакпулвер

 2 ванилови шушулки или 1 чаена лъжичка ванилов екстракт

 4 яйца

150 гр. захар

 250 гр. смлени на прах орехи


Съставки за сиропа:

350 грама захар

 400 мл вода

1 кафена чашка коняк

2 супени лъжици лимонов сок


 Около 1/3 чаша настъргани орехи за поръсване
Приготвяне:


Приготвяне:

Загрейте фурната предварително на 170 градуса.

Намажете с масло тавата, която ще използваме. Или кръгла с диаметър 24 см или квадратна с размери 25X25 см. Аз го направих в правоъгълна.Оставяме го настрана.

Пресейте брашното в купа и добавете бакпулвера , канелата и карамфила. Оставяме тези настрана.

Разтопете шоколада с маслото в тенджера или микровълнова  и оставете настрана.

В купата на миксера сложете яйцата със захарта и ги разбийте с бъркалка на висока скорост, докато побелеят и бухнат . Преди да спрете разбиването, добавете течната ванилия и разбийте. Ако използваме ванилин на прах, тогава ги интегрираме в купата с брашното.

Спрете да разбивате с миксера и изсипете разтопения шоколад и маслото в яйчената смес, като сега разбърквате с шпатула или тел с ръка, като правите леки кръгови движения. След това изсипете малко по малко съдържанието на купата с брашното, редувайки го с настърганите орехи. Разбъркайте по същия начин с шпатула и добавете тези съставки към яйцата и шоколада до получаване на хомогенна смес.

Изсипваме шоколадовата смес в нашата тавичка и печем 45-50 минути на 170 градуса на резистентност или малко повече, ако е необходимо, в зависимост от нашата фурна. За да сте сигурни, че ореховият пай е готов, след като изминат 45 минути, отворете фурната и пробвайте с дървен шиш в центъра. Ако излезе чисто, без останало тесто, значи е готово. Ако не, оставете да се готви още няколко минути.

Веднага след като е готово, извадете го от фурната и го оставете да изстине напълно.




След като ореховият пай изстине се сиропира.

В тенджера се слага вода и захар и се вари 3-4 минути. Времето, което отчитаме 3-4 минути варене е след завирането на сиропа. Дръпнете сиропа от котлона и добавете коняка и лимона. Разбъркайте и оставете настрана за 15-20 минути, докато стане леко хладко и не много горещо.

Нарежете ореховия пай на 12 части и бавно го залейте със сиропа. Не наливаме сиропа през тенджерата върху ореховия пай, защото ще се развали. Вместо това с помощта на лъжица за варива го изсипвайте малко по малко и нежно го разнасяйте навсякъде, като същевременно му давате възможност да се усвои. След като сме залели със сиропа, оставяме да престои половин час и температурата на пая спадне и след това го прибираме в хладилника за няколко часа или по-добре за цяла нощ.

Това се прави от една страна, за да се свържат вкусовете, защото на следващия ден е много по-добре и от друга, за да се охлади и да е приятно за хапване.

Преди да разрежете и поднесете ореховия пай, поръсете цялата му повърхност с настъргани или смлени  орехи.



Насладете му се хапка по хапка.




Да ви е сладко!
      







неделя, 5 юни 2022 г.

Ягодов десерт в чашки

 



Продукти:

6 с.л. захар
4 с.л. царевично нишесте 
500 мл прясно мляко 
400 гр ягоди + ягоди за декорация 
60 гр крема сирене
 125 гр плодово кисело мляко с вкус на ягода
Приготвяне:
В тенджерка слагаме захарта,млякото,нишестето.Слагаме на котлона и бъркаме докато се сгъсти.
След като е готово,прехвърляме в стъклена купа и оставяме да изстине.
Ягодите се измиват и режат на парчета.В изстиналия вече крем добавяме ягодите и крема сиренето и прибираме в хладилника .
На дъното на всяка чашка натроших бисквити с разтопено масло и ги разпределих развномерно.




Отгоре добавих студения ягодов крем.


Отгоре украсих със свежи ягоди.



Морковен кекс със стафиди



145 г стафиди
340 г настъргани моркови
230 г брашно
0,5 ч.ч сол
0,5 ч. л. сода за хляб
0,5 супени лъжици бакпулвер
2 ч. л. канела
3 големи яйца
110 г олио
200 захар


Приготвяне:

 Загрейте фурната до 180 минути преди печене.

В средна купа разбийте заедно брашното, бакпулвера, содата за хляб, солта и канелата.

В голяма купа с дървена лъжица или бъркалка разбъркайте заедно яйцата, олиото и захарта за 1-2 минути, докато се смесят.Добавете брашнената смес и продължете да бъркате, докато се включи, около 20 секунди.
Добавете морковите и продължете да бъркате още 10-15 секунди.
Разбъркайте стафидите с гумена шпатула.
 В кръгла тавичка-24см с хартия за печене -излейте  тестото и печете на 180, докато дървен  шиш поставен в центъра излезе чист.




Охладете добре. Увийте добре в найлоново фолио и го оставете да престои една нощ, за да разпредели влагата.
Поръсете с пудра захар и нарежете.


Да ви е сладко!



Запеканка с броколи



Продукти:

 Броколи – 1 глава 
Кашкавал – 200 гр
Топено сирене – 3 бр
Яйца – 3 бр
Готварска сметана – 250 мл
Лук – 1 глава 
Чесън – 3 скилидки
 Риган
 Сол

Начин на приготвяне:

 Бланшираме броколите в подсолена вода, варим ги 2-3 минути. Изваждаме ги в ледена вода. Нареждаме ги в тавичка, добавяме чесъна и лука, нарязани на дребно и поръсваме с настърган кашкавал. Разбиваме яйцата със сметаната, риган и малко сол. Поливаме ястието с получената смес. Отгоре малко пармезан сложих.




Печем на 200° за 25 мин.